ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Βουλή των Αντιπροσώπων

Βουλή των Αντιπροσώπων

Εκλογές 30ής Μαΐου 2021

Εκλογές 30ής Μαΐου 2021

Οι εκλογές της 30ής Μαΐου 2021 για ανάδειξη των μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων διεξήχθησαν με βάση το αναλογικό εκλογικό σύστημα, το οποίο εισήχθη έπειτα από τροποποίηση του εκλογικού νόμου τον Νοέμβριο του 2015 [Νόμος αρ. 181(Ι) του  2015] και προβλέπει τη διάθεση των εδρών στην Α΄ κατανομή με το σύστημα της απλής αναλογικής, ενώ στις δύο φάσεις της Β΄ κατανομής εφαρμόζεται ενισχυμένη αναλογική με ποσοστά 3,6% και 7,2%, αντίστοιχα.  Τα τελικά συγκεντρωτικά αποτελέσματα και η κατανομή των εδρών παρατίθενται βάσει στοιχείων της Κεντρικής Υπηρεσίας Εκλογών.

Οι πενήντα έξι έδρες της ελληνικής κοινότητας κατανέμονται ως ακολούθως:

Εκλογική περιφέρεια Λευκωσίας

20

Εκλογική περιφέρεια Λεμεσού

12

Εκλογική περιφέρεια Αμμοχώστου

11

Εκλογική περιφέρεια Λάρνακας

6

Εκλογική περιφέρεια Πάφου

4

Εκλογική περιφέρεια Κερύνειας

3

 

Στις εκλογές κατήλθαν δεκαπέντε κόμματα/κινήματα/συνδυασμοί:  Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις, Αλλαγή Γενιάς, Αλληλεγγύη, Αμμόχωστος για την Κύπρο, Αφύπνιση -2020-, Δημοκρατική Παράταξη (ΔΗ.ΠΑ.), Δημοκρατικό Κόμμα (ΔΗ.ΚΟ.), Δημοκρατικός Συναγερμός (ΔΗ.ΣΥ.), Εθνικό Λαϊκό Μέτωπο (Ε.ΛΑ.Μ.), Ενεργοί Πολίτες-Κίνημα Ενωμένων Κυπρίων Κυνηγών, Κίνημα Οικολόγων-Συνεργασία Πολιτών, Κίνημα Σοσιαλδημοκρατών ΕΔΕΚ (Κ.Σ. ΕΔΕΚ), Κόμμα για τα Ζώα Κύπρου, Πατριωτικός Συνασπισμός, Πνοή Λαού. Επίσης, κατήλθαν τρεις μεμονωμένοι υποψήφιοι στη Λευκωσία, τρεις στη Λεμεσό και ένας στη Λάρνακα.

Οι πενήντα έξι έδρες κατανεμήθηκαν ως ακολούθως:  ΔΗ.ΣΥ. δεκαεπτά έδρες, Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις δεκαπέντε έδρες, ΔΗ.ΚΟ. εννέα έδρες, Ε.ΛΑ.Μ. τέσσερις έδρες, Κ.Σ. ΕΔΕΚ τέσσερις έδρες, ΔΗ.ΠΑ. τέσσερις έδρες, Κίνημα Οικολόγων-Συνεργασία Πολιτών τρεις έδρες.

ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι

557 836

 

Ψήφισαν

366 608

65,72 %

Έγκυρα ψηφοδέλτια

357 712

97,57 %

Άκυρα ψηφοδέλτια

6 826

1,86 %

Λευκά

2 070

0,56 %

Αποχή

191 228

34,28 %

Έλαβαν

   

ΔΗ.ΣΥ.

99 328

27,77 %

Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις

79 913

22,34 %

ΔΗ.ΚΟ.

40 395

11,29 %

Ε.ΛΑ.Μ.

24 255

6,78 %

Κ.Σ. ΕΔΕΚ

24 022

6,72 %

ΔΗ.ΠΑ.

21 832

6,10 %

Κίνημα Οικολόγων-Συνεργασία Πολιτών

15 762

4,41 %

Ενεργοί Πολίτες-Κίνημα Ενωμένων Κυπρίων Κυνηγών

11 712

3,27 %

Αλλαγή Γενιάς

10 095

2,82 %

Αλληλεγγύη

8 254

2,31 %

Αμμόχωστος για την Κύπρο

5 596

1,56 %

Αφύπνιση -2020-

4 839

1,35 %

Πνοή Λαού

4 585

1,28 %

Κόμμα για τα Ζώα Κύπρου

3 593

1 %

Πατριωτικός Συνασπισμός

376

0,11 %

Μεμονωμένοι

   

Πουργουρίδης Ευάγγελος

1 571

0,44 %

Χρίστου Ανδρέας

1 078

0,30 %

Θεμιστοκλέους Αβραάμ

246

0,07%

Χριστοδούλου Χριστόδουλος

105

0,03 %

Μαρδαπήττας Χρύσανθος

74

0,02%

Σπάρος Φοίβος

42

0,01%

Χρυσάνθου Σπύρος

39

0,01 %

 

  • Βουλευτές της ελληνικής κοινότητας κατά κόμμα και εκλογική περιφέρεια
  • Βουλευτές της τουρκικής κοινότητας κατά κόμμα και εκλογική περιφέρεια (1)
  • Αντιπρόσωποι θρησκευτικών ομάδων

 

(Τα ονόματα των βουλευτών τίθενται σύμφωνα με τους σταυρούς προτίμησης που έλαβαν στις εκλογές με εξαίρεση τους αρχηγούς των κομμάτων.)

 

Λευκωσία

 

ΔΗ.ΣΥ.

1.     Νεοφύτου Αβέρωφ

2.     Δημητρίου Δημήτρης 

3.     Τορναρίτης Νίκος

4.     Γεωργιάδης Χάρης

5.     Ορφανίδου Σάβια

Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις

6.     Κυπριανού Άντρος

7.     Χαραλαμπίδου Ειρήνη

8.     Στεφάνου Στέφανος

9.     Δαμιανού Άριστος

10.   Λουκαΐδης Γιώργος

11.   Χριστοφίδης Χρίστος

ΔΗ.ΚΟ.

12.   Παπαδόπουλος Νικόλας

13.   Ερωτοκρίτου Χριστιάνα

14.   Παντελίδης Χρύσης

Ε.ΛΑ.Μ.

15.   Χρίστου Χρίστος

Κ.Σ. ΕΔΕΚ

16.   Ευσταθίου Κωστής

ΔΗ.ΠΑ.

17.   Τρυφωνίδης Αλέκος

18.   Μουσιούττας Μαρίνος

Κίνημα Οικολόγων-Συνεργασία Πολιτών

19.   Θεοπέμπτου Χαράλαμπος

20.   Ατταλίδου Αλεξάνδρα

 

Λεμεσός

 

ΔΗ.ΣΥ.

1.     Δίπλαρος Ευθύμιος

2.     Τσιρίδου Φωτεινή

3.     Σύκας Νίκος

Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις

4.     Κώστα Κώστας

5.     Καυκαλιάς Αντρέας

6.     Νικολάου Μαρίνα

ΔΗ.ΚΟ.

7.     Μυλωνάς Παύλος

8.     Λεωνίδου Πανίκος

Ε.ΛΑ.Μ.

9.     Θεμιστοκλέους Ανδρέας

 

Κ.Σ. ΕΔΕΚ

10.   Σιζόπουλος Μαρίνος

ΔΗ.ΠΑ.

11.   Καρογιάν Μάριος

Κίνημα Οικολόγων-Συνεργασία Πολιτών

12.   Παπαδούρης Σταύρος

 

Αμμόχωστος

 

ΔΗ.ΣΥ.

1.     Χατζηγιάννης Κυριάκος

2.     Κάρουλλας Γιώργος

3.     Κουλλά Ονούφριος

4.     Γεωργίου Νίκος

Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις

5.     Κέττηρος Νίκος

6.     Κουκουμάς Γιώργος

7.     Γαβριήλ Γιαννάκης

ΔΗ.ΚΟ.

8.     Σενέκης Χρίστος

9.     Κουλίας Ζαχαρίας

 Ε.ΛΑ.Μ.

10.   Παπαγιάννης Λίνος

 ΔΗ.ΠΑ.

11.   Γιακουμή Μιχάλης

 

Λάρνακα

 

ΔΗ.ΣΥ.

1.     Δημητρίου Αννίτα

2.     Αλαμπρίτης Πρόδρομος

Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις

3.     Πασιουρτίδης Ανδρέας

ΔΗ.ΚΟ.

4.     Ορφανίδης Χρίστος

Ε.ΛΑ.Μ.

5.     Ιωάννου Σωτήρης

Κ.Σ. ΕΔΕΚ  

6.     Αποστόλου Ανδρέας

 

Πάφος

 

ΔΗ.ΣΥ.

1.     Πάζαρος Χαράλαμπος

Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις

2.     Φακοντής Βαλεντίνος

ΔΗ.ΚΟ.

3.     Σαββίδης Χρύσανθος

Κ.Σ. ΕΔΕΚ

4.     Μυριάνθους Ηλίας

 

Κερύνεια

 

ΔΗ.ΣΥ.

1.     Μαυρίδης Μάριος

2.     Σούπερμαν Θεοδώρου Ρίτα

Α.Κ.Ε.Λ.-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις

3.     Χριστόφιας Χρίστος

 

 

Αντιπρόσωποι θρησκευτικών ομάδων

 

Μαρωνιτών

Μούσας Γιαννάκης

Αρμενίων

Μαχτεσιάν Βαρτκές

Λατίνων

Μαντοβάνη Αντωνέλλα

 

 

 (1) Δε διεξήχθησαν εκλογές για την πλήρωση των είκοσι τεσσάρων εδρών της τουρκικής κοινότητας, οι οποίες παρέμειναν κενές.